Co dwie głowice …to nie jedna!

Nie jest tajemnicą, że obecność drugiej głowicy rozszerza możliwości użytkowe drukarki 3d. Możesz zastosować np: dwa kolory, dwa filamenty o różnych właściwościach (elastyczny/sztywny) itp.

Jednak najważniejsza funkcja drugiej głowicy to... budowanie podpory. Bo właśnie zastosowanie odpowiedniego materiału podporowego umożliwia druk naprawdę skomplikowanych modeli.

Pozwól, że posłużę się konkretem. Na zdjęciach zobaczysz wydruk modelu wieży Eiffla.

 

Przy odpowiednim ustawieniu drukarki i doborze wysokiej jakości filamentu, z pewnością wydrukujesz fragment budowli, nawet z jedną głowicą. Ale zawsze przychodzi moment, że się nie da! Tak właśnie jest z drugim i trzecim modułem, licząc od dołu (od góry zresztą też 🙂 ). Odległości wewnętrznego żebrowania są na tyle duże, że wymagają podpory . Nie mówiąc o "daszku" na tych elementach.

Oczywiście, przy użyciu jednej głowicy możesz zastosować podpory z tego samego materiału - ale spróbuj je później usunąć z tej misternej drukowanki - życzę Tobie powodzenia!

I tu przychodzi z pomocą druga głowica i ...BvOH ! To wyjątkowo ciekawy materiał, który po prostu rozpuszcza się w zimnej wodzie.

Zastosowanie Graften One M2 wraz z filamentem PLA na lewej i BvOH na prawej głowicy umożliwia druk skomplikowanej struktury, a później łatwe, niewymagające obróbki usunięcie podpór.

Proste - prawda...

Bartek Mikołajczak